Welcome to North Otago Rugby

New Zealand Heartland Provincial Champions 2010

News & Views...

2016 Heartland Squad

The following players have been selected in the 2016 North Otago Heartland Squad.

Forwards 
Ralph Darling - (OB) 
Filipo Veamatahau – (OB) 
Samisoni Tongotongo – (OB)
Maene Mapusaga (OB)
Sale Pi’i – (OB) 
Melikisua Kolinisau – (E) 
Joe Pickett – (E) 
Robbie Richardson – (M) 
Dan Towler – (M) 
Marcus Balchin – (M) 
Jared Whitburn – (A)
Jake Greenslade – (V) 
Sione Misiloi - Harbour
Jacob Coghlan – Alhambra Union 
Lucas Goodin – Hawkes Bay 


Backs 

Inoke Naufahu – (OB) 
Lemi Masoe – (OB) 
Siosiua Ngalo (OB) 
Robbie Smith – (M) 
Craig Smith – (M) 
Cameron Morris – (A) 
Simon Lilicama – (A) 
Oscar Pamment – (E) 
Tyron Davies – (E) 
Kayne Middleton – (E)
Matthew Vocea (V) 
Josh Casey - Taieri 
Shae Tucker – University


N.O Under 12 team 2016

North Otago Under12 Team

Tama Chapman, Eli Johnson, Charlie Mathias, Archie Mitchell, Quinn Gledhill, Ben Kay, Stanley McClure, Will Smillie (Kurow/Union), Corbin Fraser, Sam Keno (St Joseph’s), Floyd Tales, Liam Direen, Logan Taylor, Liam Mavor, Callum Park (Valley), Lotu Fifita, Toby Lewis, Wairma Childs, Manawa Hunt, Tyree Manaia (Athletic Marist), Jacob McLeod, Blake Parsons (Excelsior)


N.O Development team 2016

North Otago Development Team 2016

Unga Kefu, Jeremiah Shields, Seti Talalelei, (Old Boys), Michael Patterson, Cam Bennet, Tom Paton, Harvard Fale, Jesse Porter, James Scott, 

Dean Fenwick, (Kurow), Paea Palaa, Hayden James, Will Saulala, Keegan Anderson, Jamie Rhodes, (Athletic Marist), Josh Miller, James Pillay, 

Hamish Slater, Daniel McKay,
Ratu Karamana, (Excelsior), Hayden Tisdall, Marcus Balchin, Adam Johnson, Carn Parata, Lachie Kingan, (Maheno), Brad McKenzie, 

Dan Conlan, Cameron Rowland, Angus Gibb, Cameron Schultz, (Valley)


1st XV players selected for this year’s squad

Josh Hayward,  Funaki Lavemai, Sailosi Vea, Kieran McClea, Maka Mafile’o, Kafa Katoa ,(WBHS)

William Sunderland, Levi Emery, Neo Misiloi, Kelepi Funaki, Sami Havea, (St Kevin’s)

 

Training next Thursday 28 July 2016, 6.30pm at Whitestone Contracting Stadium

If unavailable or unable to make it please contact Kevin Malcolm 0274437321



N.O Under 11 team 2016

North Otago Under 11 Team

Zacayde Sage, Samuel Petrie, Cayden Hoffman, Jack Powell, Toby Growcott, Alex Wilson, Sam McCarthy, Mathew Woodhouse, Campbell Fowler, Max Fatafehi, Hotili Asi, Kiseka Fifita, Farrar Poasa, Meitei Siale, Lachie Mavor, Ryan Ruddle, Jesse Cope, Harrison Weir, Archie Thomas, Fin Bishop, Hamish Dodd, Jacob Cunningham.

 

Please contact the coaches if unavailable to be at training on Saturday 30 July 2016, 1.00pm Whitestone Contracting Stadium. 

Coaches Tim Petrie 027 222 2181 and Jason Mavor 021 340 712.